• Belediyeler operasyonunda ikinci dalga..

  İkinci dalga sadece AK Partili belediyeleri kapsamıyor. Posta Gazetesi Yazarı Candaş Tolga Işık belediyelere 2. dalga operasyonunu yazdı.

  00:42:08 | 2017-11-17

  2 dalga operasyonların CHP’li belediyeleri kapsayacağını yazan Candaş Tolga Işık, CHP’li başkanların Başbakan Binali Yıldırım tarafından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na verildiğini belirterek kendisinden teyit almak istemiş, Kulıçdaroğlu da “yok öyle bir şey” demiş. Yok mu, var mı yakında ortaya çıkar..

  İşte Candaş Tolga Işık’ın yazısı..

  Belediyeler operasyonunda ikinci dalga..

  AK Parti’de Büyükşehir belediyelerinde yapılan operasyon büyük yankı buldu. Hiç kimse partinin böylesine önde gelen isimlerinin bir istifa dalgasıyla koltuğu bırakacağını beklemiyordu. Ama oldu.

  Peki bitti mi?

  Hayır.

  Şimdi sırada ikinci dalga var.

  İkinci istifa dalgasında sadece il belediye başkanlarının değil, İstanbul’da bazı önemli ilçe belediye başkanlarının da dahil edileceği iddia ediliyor.

  Ne kadar doğru ne kadar söylenti yakında göreceğiz ama Esenyurt, Bahçelievler ve Üsküdar belediye başkanlarının adı geçiyor.

  İkinci dalga sadece AK Partili belediyeleri kapsamıyor.

  Hatırlayacaksınız, önce Cumhurbaşkanı Erdoğan ardından İçişleri Bakanı Soylu tüm belediyelere yönelik bilhassa yolsuzluk noktasında “uyarı” mahiyetinde bir konuşma yapmıştı.

  Bizzat Başbakan Yıldırım tarafından CHP Lideri Kılıçdaroğlu’na bir liste verildiği ve CHP’li bazı belediyelerle ilgili benzer uyarının bizzat yapıldığı söyleniyor.

  Şayet CHP yönetiminden bu belediye başkanlarıyla ilgili bir hamle gelmezse hükümet kanadının gerekli yasal adımları atacağı söyleniyor.

  Dün bu iddiayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun kendisine sordum. “Öyle bir liste yok, doğru değil” dedi.

  İkinci dalga belediyeler operasyonuyla ilgili bir başka ilginç detay daha var.

  İstifa ettirilen belediye başkanlarının kamuoyu nezdinde yıpratılmasına engel olmak için bir yerel yönetimler danışma komisyonu kuruluyor.

  İstifa ettirilen başkanlar bu komisyonda görev yapacaklar. Bu şekilde ayrılsalar bile belediyelerin karar alma mekanizmalarında söz sahibi olmaları sağlanacak.