• Bülbül: “Saraya biat eden yargı var..”

  Adalet Komisyonu üyesi CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, “Karşımızda Saray’a biat eden bir yargı var” dedi.

  22:00:18 | 2019-09-05

  Adalet Komisyonu üyesi CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, Adli Yıl Açılış Töreni hakkında yazılı bir açıklama yaptı. “Karşımızda Saray’a biat eden bir yargı var” diyen Bülbül, açıklamasında şunlara değindi:

  “Adli Yıl Açılış Töreni bugün Saray’da yapılacak törenle açılıyor. 3 yıldır Saray’a taşınan bu tören ülkedeki yargı vesayetinin açık göstergesidir.

  Yaşanan sorunların temeli Tek adam rejimi ve kuvvetler ayrılığının olmamasıdır. Adalet Sarayları, Beştepe’deki Saray’ın isteklerini ve kararlarını yerine getirme mercileri olmuştur. Karşımızda tam anlamıyla Saray’a biat eden bir yargı vardır. Yargı bağımsızlığı temelde hakim bağımsızlığını taşır. Yani hakimlerin yargı yetkisini kullanırken hiçbir baskı ve etki altında kalmaksızın hukuki ve vicdani kanaatleri çerçevesinde tamamen özgürce karar vermeleri gerekir. Ancak hakim ve savcıların kim ya da neci olduğunu düşünmekten bir adım öteye geçemiyoruz.

  Hukukun üstünlüğü endeksinde 126 ülke arasında 109. sıradayız. Hükümet gücünün sınırlandırılmasında 123, Şeffaflıkta 94, Temel Haklar ve Özgürlüklerin İhlalinde 122, Hukuki ve İdari Düzenlemelerin Uygulanmasında 106. sıradayız. Bu tablo bile ülkedeki hukuk garabetini göstermeye yetiyor.”   

  “CÜBBE İLİKLEYENLERİN DEĞİL HALKIN HAKKINI SAVUNANLARIN YANINDAYIZ”

  “Ama tüm bu kara tabloya karşı, yargı bağımsızlığını hiçe sayarak adli yıl açılışını sarayda yapanlara karşı halkın hukukunu ve yargı bağımsızlığını savunacağız. Çay toplama seanslarına katılıp düğmesiz cüppeleri ilikleme yarışına girenlerin değil, her şeye ve herkese rağmen hak hukuk adaleti savunan yargı mensuplarıyla tekrar inşa edilecek bağımsız ve tarafsız bir yargı için var gücümüzle çalışacağız.

  Sarayın baskılarına rağmen onurlu duruş gösteren ve halkın hukukunu savunan hakim savcı, avukatların ve yargı çalışanlarının yeni adli yılını kutluyorum.”