• “Delege seçimlerinde yönlendirme yapılıyor..”

  CHP Efeler İlçe Başkanı Mehmet Şık: "Partimizi seçim yapamaz hale getirtip kamuoyu ve basında küçük düşürtenler hakkında tüzüğümüzün gerektirdiği işlemler yapılacaktır..."

  19:57:13 | 2017-10-09

  CHP Efeler İlçe Başkanı Mehmet Şık 6 Ekim 2017 tarihinde Meşrutiyet Mahallesi’nde yapılan delege seçimlerinde yaşanan olayların ardından kamuoyuna açıklama yaptı. 

  Mehmet Şık, “Genel Başkanımızın delege seçimlerine müdahil olmayın uyarısına rağmen milletvekilleri ve belediye başkanlarının hazırladığı listeler yapılıyor, sahip oldukları makamın gücü kullanılıyor, üyelerimiz tek tek telefonla aranarak ‘başkanımızın selamı var başkanımız şu listeyi destekliyor’ şeklinde yönlendirmeler yapılıyor. Bununla da kalmayıp, seçim alanlarına belediye personelleri yığılarak kalabalıklar oluşturuluyor, oy kullanmayı bekleyen üyelerimiz sürekli markaj altına alınıyor, belediye personelinin kullandığı oyun fotoğrafının çekilmesi istenerek baskı altına alınmaya çalışılıyor…” şeklindeki ifadelerle yaşanan olayların sorumlusu olarak Aydın Büşükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu'nu işaret etti.

  CHP Efeler İlçe Başkanı Mehmet Şık’ın basına ve kamuoyuna yaptığı açıklama şöyle:

  6 Ekim 2017 Cuma günü saat 14.00-17.00 saatleri arasında yapılan Meşrutiyet mahallesi delege seçimleri ile ilgili basında ve sosyal medyada kamuoyunu yanıltıcı ve partimizi küçük düşürücü açıklamaların yer alması nedeniyle bu açıklamayı yapmayı gerekli gördüm.

  Genel Merkezimizin kongreler takvimini açıklaması üzerine Efeler ilçemizde 10 Eylül -15 Ekim tarihleri arasında 83 mahallemizde “Muhtarlık Bölgesi Delege Seçimlerini” başlattık. Bugüne kadar mahallelerde gerçekleşen delege seçimlerinde seçimin şeffaflığı ve sandık güvenliğinin sağlanması için gerekli bütün tedbirleri aldık. Seçimi yapılan bütün mahallelerde şeffaf sandıkta oy kullandırılmış, her delege listesinden müşahit (gözlemci) alınmıştır. Ve şuana kadar hiçbir mahallede usulsüz oy kullanma işlemi gerçekleşmemiş, bu durum seçim tutaklarında da tescil edilmiştir.

  Kurucu önderi ve ilk Genel Başkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün çizdiği yolda ilerleyen, Altıok felsefesini temel alan ve sosyal demokrasinin evrensel ilkelerini savunan partimiz; ülkemizin içinde bulunduğu tek adam rejimine karşı toplumun bütün kesimlerini kucaklamalı, umut olmalıdır. Böylelikle, partimizin her bir üyesi bu bilinç ve sorumluluk içerisinde siyasal yaşamda görev almalı ve aldığı bu görevi onurlu bir şekilde yerine getirmelidir. Cumhuriyet Halk Partili olmanın birincil koşulu budur.

  Bu vesileyle, yapmakta olduğumuz parti içi seçimler bu çerçevede değerlendirilmelidir. Parti içi seçimlerde oluşan rekabet ortamında öncelikle biz yöneticilerin sorumluluğu olduğu kadar, her bir üyemizin de partimizi küçük düşürücü konuşma ve davranışlardan kaçınması gerektiği bilinmelidir.

  Üyelerimiz, kullanacakları oyun tercihini aklı ve vicdanıyla baş başa kalarak hiçbir baskı ve tehdit altında kalmadan verebilmelidir. Bu koşulların sağlanmasına milletvekillerimiz, belediye başkanlarımız da dahil herkes katkı sunmalıdır. Unutulmamalıdır ki, yapılan delege seçimleridir, milletvekili ya da belediye başkanı ön seçimi değildir.

  Genel Başkanımızın delege seçimlerine müdahil olmayın uyarısına rağmen milletvekilleri ve belediye başkanlarının hazırladığı listeler yapılıyor, sahip oldukları makamın gücü kullanılıyor, üyelerimiz tek tek telefonla aranarak “başkanımızın selamı var başkanımız şu listeyi destekliyor” şeklinde yönlendirmeler yapılıyor. Bununla da kalmayıp, seçim alanlarına belediye personelleri yığılarak kalabalıklar oluşturuluyor, oy kullanmayı bekleyen üyelerimiz sürekli markaj altına alınıyor, belediye personelinin kullandığı oyun fotoğrafının çekilmesi istenerek baskı altına alınmaya çalışılıyor. Kendi yöneticilikleri döneminde seçim sandığı bile kurdurmamış olanlar, bizler Genel Başkanımızın adalet yürüyüşünde her gün basın açıklaması yaparken, malum parklar ve kafelerde delege listesi hazırlıkları yapanlar ve referandumda ortalıkta gözükmeyenler şimdi delege seçimlerinde boy gösterir olmuş, basına açıklamalar yapar olmuşlar.

  6 Ekim Cuma günü yapılan Meşrutiyet Mahallesi delege seçiminde yaşanan olaylar bu anlattıklarımın ışığında değerlendirilmelidir. Saat 17.00 da oy kullanma işlemi sona erdirilmiş, oy sayımına geçilmiştir. Kullanılan oy ile imza sayısı karşılaştırılmış, imzadan çok oy kullanıldığı tespit edilmesi üzerine, sandık kurulu kongreler yönetmeliğinin 11. Maddesini uygulamak istemiştir. 11. Maddeye göre; “imzadan çok oy kullanılmış ise oy pusulaları açılmadan tekrar oy sandığına konur rast gele seçilerek artık sayıda oy pusuları saptanır ve açılmadan yok edilir” demektedir.

  Ancak sandık kurulu bu maddeyi uygulamak istemesine karşılık sandık alanında görevli olmadığı halde bulunanlar tarafından engel olunması üzerine tartışma çıkmıştır. Tartışmaların bitmemesi ve dışarıda bekleyen partililerimize, görev ve yetkisi olmayan kişiler tarafından yanlış yönlendirmeler yapılması neticesinde gerginlik artmıştır.

  İlçe Başkanı ve yöneticilerimiz ve sandık kurulu, tansiyonun düşürülmesi ve telafisi mümkün olmayan olayların yaşanmaması için sükûnetimizi korumuş gerginliğin sonlanmasını beklemiştir. Ama maalesef tartışmalar sonlanmaması üzerine seçim tutanağının hazırlanması koşulları olmamasından dolayı seçim alanından ayrılmak durumunda kalınmıştır.

  Daha sonra yaşanan bu olaylar tutanak altına alınıp gerekli yerlere gönderilmiş olup, Meşrutiyet Mahallesi delege seçiminin sonucu partimizin tüzük ve kongreler yönetmeliğine göre incelenecek ve kamuoyuna açıklanacaktır.

  Partimizi seçim yapamaz hale getirtip kamuoyu ve basında küçük düşürtenler hakkında tüzüğümüzün gerektirdiği işlemler yapılacağını, partimizin iktidar mücadelesinde halkımızla birlikte Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun yanında olmaya devam edeceğimizi partililerimize ve kamuoyuna saygıyla duyururum.