• İYİ Parti’den şaşırtan karar

  Kuşadası Belediye Meclisi’nin İYİ Partili üyeleri, kültürel, sportif faaliyetler ile çocuk ve yetişkinler için düzenlenen halk dansları eğitimlerinde kullanılmak üzere gerekli kapalı salon kiralanması önerisini ret etti.

  13:43:16 | 2024-06-03

  Kent sakinlerini Türkiye'nin farklı yörelerine ait halk danslarıyla buluşturmak amacıyla faaliyet yürüten ve kısa süre içerisinde Türkiye Halk Oyunları Federasyonu tarafından düzenlenen yarışmalarda önemli dereceler elde eden Kuşadası Belediyesi Halk Dansları Akademisi Spor Kulübü’nün çalışmalarını yürüttüğü salonun yeniden kiralanmasına Kuşadası Belediye Meclisi İYİ Parti Grubu karşı çıktı.

  Halk Dansları Akademisi Spor Kulübü tarafından kullanılan ve kira süresi dolmuş olması nedeniyle Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından yeniden kiralanması için Belediye Meclisine getirilen gündem maddesi İYİ Partili Meclis Üyeleri tarafından reddedildi.

  Başkan Ömer Günel, İYİ Parti’nin ret oyu vermesi üzerine “Siz çocuklarımızın sportif faaliyetlerde bulunmasını istemiyor musunuz? Neden ret oyu verdiniz” diye sordu. Başkan Günel, Cumhurbaşkanlığı Tasarruf Tedbirleri Kararnamesini öne süren İYİ Partili Meclis üyelerine “Onu zaten devlete soruyoruz. Devlet izin vermezse zaten kiralayamıyoruz” diye konuştu.

  “Sıfır işgaliyeden” taviz yok

  Plajları, çarşıları, caddeleri ve sokakları ile yaz sezonuna tüm hazırlıklarını tamamlamış olarak giren Türkiye’nin turizm başkenti Kuşadası’nda “sıfır işgaliyeden” taviz yok. Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel “İşgaliye kurallarını kent merkezimiz ile Davutlar ve Güzelçamlı mahallelerimizde uygulama konusunda kararlıyız” dedi.

  Kuşadası Belediye Meclisi Haziran ayı olağan toplantısı Ömer Günel başkanlığında Güzelçamlı Düğün Salonu’nda gerçekleşti. Kent ile ilgili önemli kararların alındığı toplantıda Başkan Ömer Günel, sıfır işgaliye konusundaki kararlığını bir kez daha dile getirdi.

  Zabıta Müdürlüğü tarafından Meclis gündemine getirilen “işgaliye uygulama kurallarının” kabul edilmesinin ardından konu ile ilgili konuşan Başkan Ömer Günel, görev süresinin başından bu yana titizlikle uygulanan sıfır işgaliyenin çarşılara ve kamusal alanlara düzen getirdiğini belirterek “Esnafımız da bu durumdan oldukça memnun. Kurallara uymama konusunda direnen, yeni dönemimizde bu konuda esneme göstereceğimizi düşünen esnafımız varsa onlara da buradan sıfır işgaliye kurallarını uygulama konusunda kararlı olduğumuzu bir kez daha ifade etmek istiyorum. Kent merkezimiz ile Davutlar ve Güzelçamlı mahallelerimizde sıfır işgaliyeden taviz vermeyeceğiz” dedi.

  YASAKLAR SÜRESİNCE İNŞAAT İZİNLERİNİ VALİLİK VERECEK

  Kuşadası Belediye Meclis toplantısında turizm bölgelerinde 15 Mayıs-15 Ekim tarihleri arasında uygulanan inşaat yasakları kapsamında bu yıl değişikliğe gidilen izin ve denetim yetkisi ile ilgili olarak Yapı Kontrol Müdürü Yiğit Emre Özturan tarafından bir bilgilendirme yapıldı.

  Özturan, geçmişte inşaat yasaklarına ilişkin izin ve denetim yetkisinin, içinde Kuşadası Belediyesi’nin de bulunduğu bir komisyonda olduğunu ancak bu yıl yapılan değişiklikle izin yetkisinin Aydın Valiliği’ne bağlı Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne verildiğini belirtti.

  İnşaat yasakları ile ilgili şikâyetlerin değerlendirilmesi ve izinsiz inşaat faaliyetinde bulunan kişilerin denetiminin ise Güvercin Masa’ya yapılan başvurular doğrultusunda Kuşadası Belediyesi Zabıta Müdürlüğü tarafından yürütüleceğine dikkat çeken Özturan “Yasaklar süresince yürütülecek tüm inşaat faaliyetleri Valilik izni ile devam etmektedir. Kuşadası Belediyesi olarak izin verme konusunda herhangi bir yetkimiz bulunmuyor” dedi.

  34 KM SAHİL TAMAMIYLA HALKIN HİZMETİNDE

  Başkan Ömer Günel, Kuşadası Kaymakamlığı’na bağlı Milli Emlak Müdürlüğü ile Kuşadası Belediyesi arasında yapılan 20 Mayıs 2024 tarihli protokolle bakımı, temizlik işleri ve işletmesi 10 yıllığına Kuşadası Belediyesi’ne devredilen plajlar ile ilgili olarak da bir açıklama yaptı.

  Plajların Kuşadası Belediyesi’ne 8 milyon lira bedel karşılığında devredildiğini kaydeden Başkan Ömer Günel, rakamın işletme maliyeti ile birlikte 20 milyon lirayı bulduğunu söyledi. Bu maliyete rağmen plajların bakımını ve korumasını bir kamu hizmeti olarak gördüklerini vurgulayan Başkan Günel “Protokolü imzalamamızın ardından halk plajlarımızda şemsiye ve şezlongları ücretsiz hale getirme kararı aldık. Kuşadası Belediyesi olarak plajlarımızı da temizleyeceğiz, şemsiyeyi de vereceğiz, şezlongu da vereceğiz. 34 kilometrelik sahilimiz tamamıyla hizmetinizde” dedi.